Akčnější, Bahnitější, Černější TMOU 11

A - Abpopa
Šifrovací tým, jeden z účastníků Soukromého TMOU.
Zjevně mají po Brně teleporty. Když jsme odcházeli z orienťáčku, ještě to neměli. Šli jsme přímo, rychle, nebloudili a nikoho cestou neviděli. Stanoviště jsme našli hned a nedaleko od něj Abpopa v plném počtu, spokojeně luštící. Když už to na konci vypadalo, že půjdeme ruku v ruce do cíle, tak se jim asi porouchal teleport a místo u Kuřimi prý skončili na Babím lomu na rozhledně.

B - Bahno.
Čtrvté skupenství hmoty, do kterého se dostává kulturní i nekulturní zemina působením přiměřeného množství vody.
Podrážky - celé boty - nohavice kalhot - batoh zespodu - bunda spodní část - celé kalhoty - batoh zezadu - celá bunda - luštící potřeby - batoh vevniř - mikina - čepice.
Po příjezdu domů přidávám nátělník a vnitřek KPZ. Všechno ostatní zůstalo skoro čisté.

C - Chlýftým
Vyslovuj C-hlývtým.
Další účastník Soukromého TMOU. Většinu doby si hráli úplně sami a nechtěli na ostatní čekat. Když už to na třináctce vypadalo, že konečně zapadnou do kolektivu, tak se s nima trhly Pralinky a nechali nás tam s Abpopou samotné na dešti. V cíli se pak CVpokoušeli zkrmit všechny koláčky, ale orgové zřejmě se žravostí prasátek počítali a tak i na nás opozdilce něco z těch deseti beden zbylo.

D - Děkujeme
Děkujeme převelice!
Někteří komentovali startovné jako vysoké. My jsme obdrželi zážitky protihodnotou hned na startu v BiGy. Od dvojky dále už to bylo zadarmo. Takže velký dík orgům. Je to možná ohrané, ale nevíme jak vyjádřit vděčnost jinak a lépe.
Ještě taky děkujeme Biohazardu, že to vydrželi bez Sopti, Vaguse, Toxíka a Pavla Houdka. Jako jeden muž byli velmi platným členem svého druhého týmu.

E - Elitní týmy
Aneb ti, co dochází TMOU.
Čím dál častěji se tenhle nesmysl skloňuje na fóru i jinde. Jako kdyby nějaká skupina týmů hrála TMOU jinak nebo se oddělovala. Postup šifrovačkou je něco jako Brownův pohyb, a každá molekula má svou individuální rychlost v tom kterém okamžiku. Neustálé srážky s vlastní blbostí ale absolvují všechny. A zrovna na TMOU je díky vysoké účasti a kvalifikaci rozdíl i v té rychlosti minimální. O dvě hodiny víc času, a došlo by asi padesát týmů. To je rozdíl asi 10%, tedy místo 31 minut luštím šifru 34 a místo 50 minut mi přesun trvá 55. To přece není dělítko mezi elitou a zbytkem.
A ještě jsem četl, že vepředu se běhá. Já teda nikoho neviděl. Zkusil jste někdo běžet jeden jediný postup s batohem na zádech? Krom toho, že by to na celou TMOU vyžadovalo nadlidskou trénovanost, tak ani nejlepší termoprádlo nezvládne ty litry potu co tečou pod batohem (a všude jinde). A s tepovkou 180 se taky luští dost blbě. Takže na každým stanovišti vydejchat, převlíknout do suchýho, dát ionťáček a pak možná začít luštit. Pak znova převlíknout do mokrýho a vyrazit na další postup. Nejdéle po pátém/šestém takovém postupu by i supertrénovaný jedinec místo luštění usnul.
O rychlosti rozhodují nápady, zkušenosti, trpělivost, organizace, orientační smysl, fyzická kondice, vůle, spousta dalších cenných vlastností a pak velká hromada štěstí.

F - Furt do kopce.
Nikdy jsem si nemyslela, ze je Kuřim o tolik výš než Brno.
Jinak si totiž nedokážu vysvětlit, že jsme celou trasu stoupali (pod rozhlednu na Babí lomy i šplhali) vzhůru. A když už to opravdu výš nešlo, tak jsme si špatně zaměřili azimut a slezli pěkný kus dolů, abychom si to mohli znovu vyšlapat zpátky.

G - Gratulace
Vítězům je třeba blahopřát, i když jsou to soupeři.
Prasátka, byli(-a) jste fakt nejlepší!
A příště uvidíme :-)))

H - Hodiny
Dvanáctá šifra
Tak ta nám přišla na tak vysoké číslo nemístně lehká a trochu divná. S tou lehkostí je to subjektivní, asi jsme měli štěstí. Příliš rychlé řešení jsme zaplatili nepřesně odměřeným azimutem, zbytečně dlouhým postupem a na závěr nejmíň půlhodinovým hledáním stanoviště.

I - Index
Celým týmem velebený hrdina dne.
Když před ústím kanálu na patnáctce padla otázka "Kdo má nejmokřejší boty?", zachoval se jako chlap a přihlásil se. (To aby bylo jasno, jakou mám úlohu v týmu.)

J - Jedenáctka
Černá turistická značka
Jedna z vychytávek, které vejdou do dějin. Jít po černé turistické značce v noci se jednomu hned tak nepoštěstí. A ještě kilometr, který má asi tak 3426 metrů. Tak jsme si říkali, je to hezký, ale jakou to má pointu? No při pokusu namapovat další postup jsme se ptát přestali...

K - kefka
Česky kartáček. Zubní.
Nesl jsem sebou 12 úplně nových kartáčku, na čtyřce jsem je ostentativně položil na stůl a po vyluštění zase celé neposkvrněné balení vrátil do batohu a donesl až domů. Kdyby měl někdo zájem, tak mám červené, modré, žluté a zelené. Vše 3 kousky a tuhost měkká.

L - lenost
Opět za zákys může především lenost dělat věci pořádně
Nedoprohlížíme mapu, takže jdeme na špatný rybník. Nedoměřujeme řešení, takže jdeme na špatnou 13. Nepřekreslujeme si jednotlivé barvy z třinácky na samostatné papíry, takže hledání systémů bylo spíš utrpením než postupnou analýzou. Prostor ke zlepšování tu určitě pořád je, ale nejspíš jsme líní nebejt líní, tak nevím.

M - Morzeovka
Tu mám v šifrách rád, protože ji umím.
Najít po dlouhém pochodu a hledání v rozbahněném poli šifru, která je originální jak hity Helenky Vondráčkové, jednomu náladu nezvedne. A to v ní byla morseovka hned dvakrát. Když my jsme byli tenkrát na Haluzi...

N - Nenaplněná očekávání.
Po dlouhodobém masírování sloganem to byla "jen" normální TMOU. Vyvolaná očekávání asi nešlo naplnit a tak se první dojmy nesly v jejich stínu. Otázka pro marketinkové experty - Existuje taková věc jako příliš dobrá reklama?

O - Osmička.
Opravdu Originální Omalovánka
Asi nejlepší a nejhezčí šifra hry. Rodokmen jsme v tom viděli hned, ale nejdřív mu nechtěli věřit. Pak nastalo vzomínání na Přemyslovce. Nakonec to zachránilo zvýrazněné kolečko - a to je kdo? No přece Já!

P - Pralinky zvlášť
Arcinepřítel, další účastník Soukromého TMOU.
Spřátelený tým, kterému poslední léta pomáháme pořádat tu slavnou šifrovačku Svíčky. Ze startu jsme vyráželi hezky společně, ale hned na dvojce nám oni ošklivě zdrhli. Pak se nám ještě smáli z šaliny, která nám ujela před nosem cestou na pětku. Protože to bylo od nich ošklivé, tak jsme je za trest nechali sedět na devítce a šli uraženě pryč. Pak se nám to rozleželo, a na třináctce jsme na ně počkali. Ono byli ale naštvaní, vůbec s námi nemluvili a za chvíli šli pryč. Teprve v cíli jsme si to vyříkali, a nejmíň do příští šifrovačky budeme zase kamarádit.

Q - Quizová otázka
Co mají společného bedny Tmou X a Tmou 11?
No přece Svíčky. Pořádejte pár let šifrovačku a úspěch na TMOU je zaručen!

R - Reportáž
Domácí úkol za trest za účast na šifrovačce
"Měli bychom napsat nějakou hezkou reportáž." "Tak kdo?" "Já nebudu miít čas.." "To nikdo" "Tak nějak dohromady" "Tak vymysli jak" "Napíšem si mejla." "Tak ahoj."
Čtrnáct dní pryč a pár zmatených řádků, které se jeden zoufalec snaží přetvořit v text, který pobaví, poučí a potěší světaznalé čtenáře s IQ > 150. Svatá prostoto...

S - Soukromé TMOU
Aneb Řekni, kde ty týmy jsou?
Pokud se pamatuji, letošního TMOU se účastnily týmy Abpopa, Chlýftým rypák, Pralinky zvlášť a Ústřední topení. Pravda, na startu se motalo nějak hodně organizátorů, a potom v cíli se mezi nás vecpali nějací drzí mládežníci v žlutejch tričkách. Jinak to ale byla taková útulná šifrovačka. Občas jsme zahlídli prasečí ocásek, občas petrolejku, občas pruhované tričko. Vetšinu času jsme si užili soukromí, až jsme se začínali bát, že jdeme někde špatně. A ono ano, že, nejmíň dvakrát. Všichni společně jsme si pak hezky poseděli na třináctce. Když už to vypadalo, že bude prima dýchánek, tak se prasátka a petrolejka zvedly, bylo po zábavě a my museli zase pracovat.

T - Tradice TMOU.
Letošní ročník se držel snad všech tradic TMOU, včetně reprodukce hymny na startu.

U - Ústřední topení
A všichni se mnou: Ú-STŘE-DNÍ-TO-PE-NÍ!
Ať si říká kdo chce co chce, mně to s těma lidma prostě baví. Akorát tedy, když se sejde plná sestava, tak si člověk moc nezaluští. - Kecáš, na flaškách na Širokovi sis mohl luštit 4 hodiny, teď na třináctce 3, tak si nestěžuj. Vždycky si alespoň jednou za hru dáme pořádnou luštící seanci. Že se to pak na zbytku šifer musí nahnat, to už se nedá nic dělat, to si nezaluští nikdo.

V - Vory
Špičkový navigátor našeho týmu, držitel mnoha medajlí z různých orientačních sportů a tak
Pořád jsme pod jeho vedením bloudili. Nejprve jsme se ocitli za bránou, na stejné straně jako cedule pozor zlý pes. Pak jsme šli k dolnímu rybníku, kde sice byl rybník, ale né šifra. A to jsme dokonce kontrolovali i turistickou mapu, ale koho má napadnout hledat nápis rybník uprostřed louky, že. Třinácté stanoviště jsme špatně zaměřili jenom podle popisu je to na ZSZ a 3,4cm daleko. Škoda, kdyby jsme zvolili cestu o kousek delší, ale s o 120m menším převýšením, tak jsme mohli Zákys-nout nejmíň o půl hodiny dřív.

W - wow
Při startu byl mumraj snad ještě lepší než minulé dva ročníky
Desítky lidí ve třídách, mnoho z nich opisujících diktáty a odpovídající na otázky. Ale můj tip s výtvarnou výchovou (že tam nic nebude) byl správný, takže jsme ji vynechávali skoro od začátku. Byl to snad nejzajímavější start, co jsme kdy zažili. Chyběla snad jen nervózní paní uklízečka, která by nás opakované mopem upozorňovala, že chodíme moc nahlas a rychle.

X - XXL
Tlustá tenká, černá mokrá, já si myslím, že ta TMOU je především dlouhá.
Za 16 hodin jsme ušli přes 30km, což je asi týmový šifrovací rekord. Když to příště bude 50, tak třeba ostatní odpadnou a my se konečně dostaneme do čela. (Teda rekord těžko, na Za nosem 2 jsme ujeli na kole 168 km)

Y - Yes
Ano, jo, si, da, tak, ja...prostě http://users.elite.net/runner/jennifers/yes.htm
....příště to zkusíme zas!

Z - Zima
Zima, kosa, klendra, lezavo, nevlídno, sychravo ...
No, počasí jak na TMOU. Hlavně na třinátctém stanovišti při tříhodinovém záseku před svítáním a pak ve stoce. Ale určitě mohlo být hůř.